Słowo wstępu.
Bezpośrednią inspiracją do utworzenia tej części serwisu stały się dyskusje i opinie o karate jako o sztuce walki, w której jest tyle koncepcji technicznych, ilu instruktorów. Dodatkowo, wielokrotnie zawodnicy karate niekontaktowego są egzaminowani według swoistych wytycznych, które stanowią o naturze danego stylu, ale często i te wytyczne się znacząco różnią. A przecież wszystkie style i szkoły karate oparte są na tych samych zasadach dotyczących działania ludzkiego ciała oraz fizyki. Można zatem posłużyć się tymi uniwersalnym zasadami i dokonać pewnej systematyki zagadnienia oraz wiele z nich prosto wytłumaczyć. Oczywiście w tej materii nie mieści się koncepcja energii Ki, ale pojęcia niedefiniowalne są także trudne do jednoznacznego opisu i, tym bardziej, nauczania.
Szczegóły pomysłu.
Proponuję zainteresowanym cykl wykładów dotyczących fizyki w sztukach walki, w szczególności jednak skoncentrowanych (głównie terminologicznie) na karate. Ponieważ piśmiennictwo bezpośrednio dotyczące zagadnienia jest do tej pory stosunkowo skromne, a w języku polskim znikome (podstawową pozycją jest książka dotycząca fizyki sportu), wszystkie proponowane wykłady są mojego autorstwa. Mają one formę multimedialnego i bezpośredniego pokazu. Oczywiste jest, że zawierają pewną dawkę matematyki i praw fizycznych, ale to właśnie one sprawiają, że opisywane zasady się uprawomocniają i stają się niezależne od widzimisię instruktora.
W chwili obecnej przygotowane są następujące wykłady:
1.Gdzie jest energia w technikach karate?
- co to jest energia
- jak matematycznie opisać cios
- jak energię zamienić na siłę
- jak nie tracić energii
2.Zenkutsu dachi i postawa uniwersalna.
- jak uzyskać pozycję optymalną
- jakie parametry decydują o efektywności pozycji
- zgubne skutki złych pozycji
3.Fizyczna analiza technik karate: gyaku zuki.
- parametry opisujące efektywność techniki
- optymalizacja techniki
- gdzie szukać energii
4.Fizyczna analiza technik karate: mae geri.
- parametry opisujące efektywność techniki
- optymalizacja techniki
- gdzie szukać energii
5.Keage i kekomi: gdzie są różnice?
- czym jest kekomi, a czym nie jest
- czym jest keage, a czym nie jest
- różnice między kekomi i keage - prawdy i nieporozumienia
Kto jest adresatem pomysłu?

O autorze, czyli o mnie.
Mam za sobą ponaddwudziestoletnią praktykę w karate, od kilkunastu lat jestem instruktorem. Zdobyłem do tej pory stopień 2 dan w karate tradycyjnym i zdaję sobie sprawę, że dla niektórych ten niski stopień jest mentalną barierą w zaakceptowaniu czyjejś wiedzy. Od ponad 10 lat jestem doktorem fizyki i czynnie zajmuję się uczeniem fizyki oraz dodatkowo biofizyki dla słuchaczy na różnych poziomach edukacji. Współpracuję w zakresie teorii z towarzystwami biegowymi. Wiem też, bo znam je osobiście, że są osoby mądrzejsze ode mnie z fizyki i bieglejsze w sztukach walki, a posiadające niższe stopnie w karate i wyższe z fizyki. Jest też i odwrotnie. Mimo tego zachęcam do współpracy.
Cena: zwrot kosztów dojazdu.
O klubie
Beskidzki Klub Tradycyjnego Karate "Keiko" został utworzony pod koniec 2002 roku. Do końca roku 2016 funkcjonował pod nazwą Czechowicki Klub Tradycyjnego Karate "Keiko". Na skutek rozszerzenia działalności i połączenia z sekcją karate tradycyjnego HEIAN w Jaworzu oraz klubem karate w Starym Bielsku Zarząd postanowił o zmianie nazwy. Klub jest członkiem wspierającym Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, a także Członkiem-Założycielem Śląskiego Okręgowego Związku Karate Tradycyjnego z siedzibą w Bytomiu.
Od 2013 roku klub współpracuje ściśle z polskim oddziałem Shotokan Goshindo Institute.
Przedmiotem zainteresowania w klubie jest japońskie karate tradycyjne rozwijane przez mistrza Hidetaka Nishiyama (1928-2008) oraz Hiroshi Shirai, rozumiane jako sztuka (metoda) samoobrony.
Treningi adresowane są do młodzieży i osób dorosłych. Prowadzone są zajęcia dla początkujących, zaawansowanych oraz zawodników zainteresowanych rywalizacją sportową. Klub organizuje turnieje sportowe, (do 2012 roku także Śląską Okręgową Ligę Karate Tradycyjnego) oraz obozy i egzaminy szkoleniowe.
Treningi klubowe dla młodzieży i dorosłych odbywają się w Gimnazjum Publicznym nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Targowej 2. Sala wyposażona jest w profesjonalną matę treningową oraz lustra. Do dyspozycji trenujących są worki bokserskie i makiwary.
Treningi prowadzone są zwykle dla dwóch grup zaawansowania: początkującej i zaawansowanej.
Od grudnia 2016 roku w klubie prowadzone są także zajęcia dla dzieci. Treningi dla najmłodszych odbywają się w Starym Bielsku oraz w Jaworzu dla pacjentów Beskidzkiego Zespołu Leczniczo-Rehabilitacyjnego. Szczegóły dotyczące miejsc i terminów treningów znajdują się w zakładce Treningi.